Apteczka samochodowa obowiązkowa w 2019 roku

Ministerstwo Infrastruktury dąży do wprowadzenia trzeciego, obowiązkowego, wyposażenia samochodu (pomijając systemy bezpieczeństwa). Poza gaśnicą i trójkątem ostrzegawczym, obowiązkowa ma być także apteczka samochodowa.

Wg. obecnie obowiązujących przepisów, samochody prywatne są zwolnione z obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Mimo to, apteczka jest obecna w naszych samochodach, gdyż często dokładana jest jako wyposażenie dodatkowe producenta lub po prostu kupowana na zapas. W podstawowym wyposażeniu kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Ważne jest, aby nie zawierała leków oraz środków dezynfekujących, które są podatne na warunki atmosferyczne i tym samym nie nadają się do przechowywania w pojeździe.

Należy jednak pamiętać, że chociaż apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, to mamy obowiązek udzielania pomocy poszkodowanym lub wezwania służb. Służb, które takiej pomocy udzielą. Z jednej strony zwalnia nas to w szerokim zakresie z odpowiedzialności niesienia pierwszej pomocy. Z drugiej strony, coraz więcej mówi się o jej udzielaniu. I chociaż każdy z nas w teorii ma obowiązek pomagać poszkodowanym, to jednak niewiele osób podejmuje się tego lub wie, jak to zrobić aby ich pomoc była skuteczna.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wskazuje, że każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt powinien posiadać znak homologacji.  Według rozporządzenia ministra infrastruktury apteczka obowiązkowo powinna znajdować się w pojazdach takich jak:

 1. Autobus
 2. Taksówka
 3. Samochód ciężarowy przewożący osoby
 4. Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania

Ministerstwo działa!

Działania Ministerstwa Infrastruktury idą w parze z apelami ratowników medycznych. To oni bardzo intensywnie od wielu lat zachęcają wszystkich, nie tylko kierowców, do udziału w specjalistycznych szkoleniach. Szkoleniach przede wszystkim obejmujących pierwszą pomoc. Niewykluczone więc, że zmianie ulegnie nie tylko zakres obowiązkowego wyposażenia samochodów, ale także system i zakres szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co musimy wozić?

Pierwsza pomoc na kursie na prawo jazdy

Obecnie zajęcia z zakresu pierwszej pomocy są obowiązkowe dla wszystkich kursantów przygotowujących się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Dzięki różnego rodzaju akcjom, m.in. organizowanym przy współpracy z WOŚP, możemy bezpłatnie uczestniczyć w tego typu szkoleniach. Dostępne są w różnych miejscach w kraju. To bardzo ważne szkolenie, które nie tylko może ułatwić nam udzielenie pomocy przypadkowym uczestnikom wypadku. Pomogą także nam samym i naszym najbliższym. Tym bardziej, że szkolenia te są na tyle uniwersalne, że zakres zdobytej wiedzy przyda się nie tylko w ruchu drogowym, ale także w codziennym życiu.

W chwili publikacji tego artykułu, 7 lutego 2019 roku, apteczka samochodowa nie jest jeszcze obowiązkowym wyposażeniem kierowców. Jeśli jednak należycie do grupy kierowców, którzy nie tylko kierują się przepisami prawa, ale także logiką, zdrowym rozsądkiem, sugeruję już dziś sprawdzić zawartość apteczek lub zakup takowej do samochodu. Warto także rozejrzeć się za dostępnymi w Waszych miastach kursami pierwszej pomocy, dla przypomnienia lub dla rozszerzenia wiedzy.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Apteczka samochodowa powinna zawierać:

 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
 • sterylne kompresy gazowe,
 • plastry z opatrunkiem,
 • plaster bez opatrunku,
 • bandaże,
 • opaska elastyczna,
 • środek dezynfekujący (np. jodyna),
 • ustnik do wykonania sztucznego oddychania metodą usta-usta,
 • chusta trójkątna,
 • lateksowe rękawiczki ochronne (przynajmniej jedna para),
 • koc z foli termoizolacyjnej,
 • agrafki,
 • nożyczki.