Po co kupujemy polisę OC na samochód?

Polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych należy do grupy polis, które są w naszym kraju obowiązkowe. Oznacza to, że jeśli posiadasz pojazd, jesteś zobligowany wykupić dla niego polisę, zwaną: obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu.

Jak mówi art. 35 Ustawy, ubezpieczeniem OC „jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”. To ważne!

Po co mi polisa OC?

Najprościej odpowiadając: polisa OC jest w tym przypadku obowiązkowa. Po to aby każdy miał równe prawa i równo ponosił odpowiedzialność za swoje działania na drodze. Jak sama nazwa wskazuje, polisa ta wydawana jest na potrzebę pokrycia szkód wyrządzonych w związku z ruchem pojazdu. Jeśli nasz pojazd będący w ruchu, z naszej winy (tak, niezaciągnięty ręczny też się liczy), wyrządzi szkodę (tak, także wtedy gdy my nim kierujemy) to polisa OC:

  • chroni sprawcę szkody przed konsekwencjami finansowymi szkód wyrządzonych osobom trzecim. OC chroni tam przed tym, że musimy zapłacić komuś za powstałe z naszej lub z winy naszego pojazdu szkody,
  • chroni poszkodowanego, dając mu pewność, że będzie miał jak uzyskać odszkodowanie. Polisa OC jest obowiązkowa, nie muszę więc martwić się o to czy kierowca odda nam za naprawę pojazdu. Zrobi to za niego ubezpieczyciel.

Każdy kupuje tanią polisę OC bo…

Pamiętaj także, że wypłatę odszkodowania z polisy OC otrzymuje zawsze poszkodowany.

Nie trudno się więc domyślić, dlaczego kierowcy poszukują najtańszej polisy OC. Dlatego, że mnie jako jej posiadacza tak naprawdę nie interesuje to, czy ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu więcej czy mniej, oraz czy uzna jego roszczenia. Dla mnie polisa OC to ochrona mojego portfela. Niestety ten kierunek myślenia sprawia, że podobnie jak nas nie interesuje wypłacalność ubezpieczyciela, tak samo sami możemy mieć problem z uzyskaniem właściwej kwoty od ubezpieczyciela sprawcy.

Czym się różni polisa OC od polisy AC?

Rozwiązaniem problemu związanego z ochroną naszego pojazdu, jest z kolei wykupienie polisy AC czyli Autocasco. Ubezpieczenie takie jest dobrowolne, chroni nasz pojazd ale nie zwalnia z wykipienia polisy OC. Wypłata odszkodowania z polisy AC trafia w 100% do portfela posiadacza polisy i tu nie ma znaczenia (przeważnie, zależy od umowy) czy posiadaczem polisy AC jest sprawca czy poszkodowany. Lub czy szkody nie wyrządziła, np. pogoda. Ubezpieczenie AC może być ubezpieczeniem od uszkodzenia, wypadku, wichury, kradzieży, uszkodzenia lakieru, itp. Od wszystkiego od czego ubezpieczyciel zechce nas ubezpieczyć, a my za to zapłacimy składkę.

Auto zastępcze z polisy OC sprawcy

Polisa OC daje jednak jeszcze jeden komfort w postaci pokrycia kosztów związanych z uzyskaniem samochodu zastępczego. Pamiętajmy jednak, że i tu, skorzystać z pojazdu może poszkodowany a nie sprawca. Sprawca musi zadbać o swój samochód samodzielnie.

W tym miejscu odsyłam do osobnego artykułu w którym znajdziecie wszystkie ważne informacje w tym temacie.

Samochód zastępczy po kolizji drogowej – krok po kroku

Polisa OC dla sprawcy kolizji

A co z tego wszystkiego ma sprawca? Polisa OC nie jest polisą, której celem jest chronić przedmiot ubezpieczenia co jego właściciela. Przed konsekwencjami finansowymi (no i prawem, bo kasę trzeba wyegzekwować). Polisa OC oferuje dla sprawcy kolizji pakiet Assistance, który zwykle umożliwia odholowanie samochodu. Za darmo do najbliższego warsztatu lub w promieniu X kilometrów, a także pomoc drogową, np. jeśli złapiecie gumę czy samochód będzie wymagał drobnej naprawy. Jakiej? Jak daleko? Gdzie? W czym pomogą? O takie szczegóły pytajcie swojego ubezpieczyciela.