Nieważne badanie techniczne czyli przegląd po terminie 2019

Zapomniałeś? Nie miałeś kasy? Była kolejka? Termin ważności badania technicznego minął? Spokojnie. Przede wszystkim przygotuj samochód do badania technicznego, a potem spokojnie pojedź je zrobić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd dopuszczony do ruchu musi posiadać ważne badanie techniczne. Ale jego brak skutkuje… skierowaniem na obowiązkowe badanie.

Co gdy badanie jest nieważne? W przypadku kontroli Policja ma podstawę do zabrania Ci dowodu rejestracyjnego. To prawda. Jeśli pojazd nie wzbudza wątpliwości co do jego stanu technicznego, otrzymasz zaświadczenie i skierowanie na badanie techniczne. Mandat otrzymasz tylko wtedy, kiedy pojazd wzbudza podejrzenia. Możesz wtedy także nie otrzymać zaświadczenia. Oznacza to, że możesz poruszać się pojazdem ale tylko gdy jest on na lawecie.

Brak ważnego badania technicznego pojazdu – co grozi kierowcy?

Z zaświadczeniem wykonasz badanie, odbierzesz dowód i uzupełnisz pieczątkę. Więcej biegania i nic poza tym.
Przede wszystkim zadbaj o stan samochodu

Dlatego jeśli zdarzyło Ci się mieć nieważny przegląd, a nikt o tym nie wie jeszcze, pierwsze co zrób to zadbaj o samochód. Upewnij się, że posiadasz trójkąt, gaśnicę. Sprawdź czy działają światła. Udaj się do najbliższego warsztatu i poproś o sprawdzenie stanu pojazdu, w tym przede wszystkim wycieków oraz układu hamulcowego. Jeśli Twój pojazd jest gotowy, po prostu pojedź na badanie techniczne.

Pamiętaj! W najgorszym wypadku zostaniesz pozbawiony dowodu rejestracyjnego, ale nadal będziesz dysponował odpowiednimi zaświadczeniami. Oczywiście, może okazać się koniecznym inwestować w lawetę, ale to już jest TWÓJ PROBLEM, że zaniedbałeś rażąco swój samochód.

Więcej konsekwencji, w postaci kar finansowych, będziesz miał gdy zapomnisz przedłużyć na czas polisę OC! Przegląd po terminie ważności nie niesie za sobą zbyt wielu konsekwencji o ile dbasz o pojazd.

Dowód tymczasowy a ważność przeglądu technicznego