Badanie techniczne po terminie – Jak wykonać? Ile kosztuje?

Badanie techniczne po terminie wykonywane jest w ten sam sposób jak badanie terminowe. Kierowca, który zdecyduje się wykonać badanie techniczne, nie poniesie z tego powodu konsekwencji prawnych ze strony diagnosty.

Motoryzacja - wybierz na Ceneo

Opony zimowe czy całoroczne – jakie opony kupić? Które opony lepsze?

 

Zapomniałeś? Nie miałeś kasy? Była kolejka? Termin ważności badania technicznego minął? Spokojnie. Przede wszystkim przygotuj samochód do badania technicznego, a potem spokojnie pojedź je zrobić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd dopuszczony do ruchu musi posiadać ważne badanie techniczne. Ale jego brak skutkuje… skierowaniem na obowiązkowe badanie.

Co gdy badanie techniczne jest nieważne? W przypadku kontroli Policja ma podstawę do zabrania Ci dowodu rejestracyjnego. To prawda. Jeśli pojazd nie wzbudza wątpliwości co do jego stanu technicznego, otrzymasz zaświadczenie i skierowanie na badanie techniczne. Mandat otrzymasz tylko wtedy, kiedy pojazd wzbudza podejrzenia niesprawnego. Możesz wtedy także nie otrzymać zaświadczenia. Oznacza to, że możesz poruszać się pojazdem ale tylko gdy jest on na lawecie.

Podstawą do zabrania dowodu rejestracyjnego oraz nie wystawienia zaświadczenia może być także posiadanie wyposażenia nie posiadającego homologacji. Czyli nie dopuszczonego do używania w naszym kraju. Dotyczy to reflektorów, modyfikacji, np. szerokości rozstawu kół bez poszerzenia nadkoli, tłumika niespełniającego norm.

Brak ważnego badania technicznego pojazdu – co grozi kierowcy?

Z zaświadczeniem wykonasz badanie, odbierzesz dowód i uzupełnisz pieczątkę. Więcej biegania i nic poza tym.Akcesoria do samochodu - porównaj na Ceneo

Przede wszystkim zadbaj o stan samochodu

Jeśli zdarzyło Ci się mieć nieważne badanie techniczne, a nikt o tym nie wie jeszcze, pierwsze co zrób to zadbaj o stan pojazdu. Upewnij się, że posiadasz trójkąt, gaśnicę. Sprawdź czy działają światła. Udaj się do najbliższego warsztatu i poproś o sprawdzenie stanu pojazdu, w tym przede wszystkim wycieków oraz układu hamulcowego. Jeśli Twój pojazd jest gotowy, po prostu pojedź na badanie techniczne. Badanie techniczne nie ma na celu ograniczenia możliwości korzystania z pojazdu. Ma na celu wykluczyć z ruchu publicznego pojazdy, które stwarzają zagrożenie. Zarówno dla bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów, innych uczestników ruchu, pieszych lub stanowią inne zagrożenie, np. w wyniku wycieków paliwa, olejów, niesprawnej instalacji LPG.

Pamiętaj! Jeśli zdarzy Ci się przegapić termin badania technicznego, w najgorszym wypadku (teoretycznie) zostaniesz pozbawiony dowodu rejestracyjnego, ale nadal będziesz dysponował odpowiednimi zaświadczeniami. Może okazać się koniecznym inwestować w lawetę, ale to już jest TWÓJ PROBLEM, że zaniedbałeś stan pojazdu.

Więcej konsekwencji, w postaci kar finansowych, będziesz miał gdy zapomnisz przedłużyć na czas polisę OC! Przegląd po terminie ważności nie niesie za sobą zbyt wielu konsekwencji o ile dbasz o pojazd.

Dowód tymczasowy a ważność badania technicznego

Akcesoria do samochodu na Ceneo.pl