Jak przechowywać opony – w pionie czy poziomie?

Zdążyliście z wymianą opon przed pierwszym śniegiem? To dobrze. Pamiętajcie jednak, że przechowywanie opon to bardzo ważny temat. Prawidłowe przechowywanie opon pozwoli Wam cieszyć się nimi przez kolejne kilka sezonów. Nie zwróci to im wieku ani bieżnika, ale pozwoli zachować kształt. Moment kiedy chowamy opony do piwnicy, to także dobra okazja aby obejrzeć ich stan.

Przechowywanie opon – gdzie i jak?

Przechowywać opony zaleca się w pomieszczeniach ciemnych i suchych w temperaturze pokojowej. Jeśli pomieszczenie jest ogrzewane – jak najdalej od źródła ciepła. Jeśli pomieszczenie jest zimne (poniżej 10 stopni) to zaleca się je ogrzać. Opony nie powinny mieć kontaktu z substancjami chemicznymi. Nie układamy opon na betonie, podłóżmy pod nie kartony lub kilka desek.

Dlaczego należy dbać o warunki przechowywania opony?

Dlatego, że kluczem do zachowania wielu właściwości opony jest zachowanie odpowiedniego stanu gumy z której jest ona zrobiona. A ta jest wrażliwa na temperatury jak i promieniowanie słoneczne, a także działanie substancji chemicznych, wilgoć. M.in. z tego powodu kupując nowe opony, warto przyjrzeć się, w jaki sposób są składowane. Czy są to ogromne odkryte place, czy zacieniona i wentylowana hala.

W jakiej pozycji przechowywać opony?

Jeśli przechowujesz same opony, bez felg – przechowuj je pozycji pionowej, postawione na ziemi, jedna obok drugiej. Pamiętaj, aby co kilka tygodni obrócić je. Nie wieszaj opon na hakach, nie układaj jedna na drugiej w poziomie. Opony w takich pozycjach są podatne na odkształcenia.

Jeśli przechowujesz opony z felgami, zasada jest odwrotna. Przechowuj je w pozycji poziomej, jedna na drugiej. Możesz wieszać je na hakach lub na stojakach. Nie ustawiaj opony jedna obok drugiej na ziemi, gdyż ciężar obręczy może doprowadzić do odkształcenia opony.

Przechowywane opony na obręczach powinny mieć ciśnienie zgodne z zaleceniami producenta opon

Czego nie robić?

Nie przechowuj opon na balkonie, na dworze lub w miejscach narażonych na działanie w/w czynników. Bardzo dużo warsztatów samochodowych czy punktu obsługi ogumienia umożliwia już dziś składowanie opon. Skorzystajmy z takiej usługi.