Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego kosztuje 54,50 zł bez dowodu tymczasowego. Ograniczy to możliwość poruszania się pojazdem oczekując na nowy dowód rejestracyjny. Za wymianę dowodu rejestracyjnego zapłacimy 73,50 jeśli poprosimy o wydanie dowodu tymczasowego. W przypadku wymiany dowodu wraz ze zmianą tablic rejestracyjnych, zapłacimy 180 zł.

Kiedy potrzebna jest wymiana dowodu rejestracyjnego

Wymiana dowodu rejestracyjnego może wynikać, np. z faktu sprzedaży samochodu lub braku miejsca na pieczątki. Warto pamiętać, że miało się zmienić prawo, które umożliwiało by brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego. Zobowiązującym zaświadczeniem o dopuszczeniu pojazdu do ruchu było by zaświadczenie od diagnosty.

Zmiany w przepisach dot. obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego zostały zapowiedziane już w 2018 roku. Niestety niektóre z nich zostały zablokowane. Sprawdź na jakie zmiany obecnie oczekują kierowcy:

Nowe przepisy ruchu drogowego – zobacz co się zmieni w 2019

Brak miejsca na pieczątki to wymiana dowodu rejestracyjnego

Jeśli zabrakło nam miejsca w dowodzie rejestracyjnym, mamy 30 dni na działanie. Z zaświadczeniem od diagnosty musimy  udać się do wydziału komunikacji i wymienić dowód rejestracyjny. Kosztuje to 73,50 zł. Możemy zbić cenę do 54,50 zł jeśli zdecydujemy się na nie pobieranie dowodu tymczasowego.

Około 80 zł zapłacimy także w sytuacji, kiedy przerejestrowujemy pojazd. Jeśli tablice zostaną te same, zapłacimy nie więcej jak 80 zł. Jeśli konieczna będzie ich wymiana – 180 zł

Nie ma miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym

Zmiany na lepsze

20 maja 2018 miały pojawić się nowe przepisy dot. badań technicznych pojazdów. Zakładają one sporo zmian, m.in.  w zakresie wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki. Po uprawomocnieniu się zmian, nie będziemy już musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki. Wystarczy wozić ze sobą (z dowodem rejestracyjnym) zaświadczenie od diagnosty. W chwili publikowania tego artykuły, wszystko wskazuje na to, że w/w zmiany pojawią się dopiero na początku 2019 roku.

Auto używane krajowe