Data produkcji opony. Jak sprawdzić wiek opony?

Oznaczenie DOT składa się z: frazy DOT oraz 12 cyfrowego kodu. Na oponie, zwłaszcza z boku, skrócony jest do 8 cyfr. Symbol DOT oznacza, że opona spełnia wszystkie normy departamentu transportu i została dopuszczona do użytku. Tym samym kod uzupełnia tą gwarancję o dodatkowe informacje, w tym kod identyfikacyjny  lub numer seryjny.

Jak sprawdzić datę produkcji opony?

Datę produkcji opony możesz odczytać z końcówki numeru DOT widniejącego na boku opony. Dokładnie z ostatnich 3 lub 4 cyfr, przy czym 3 cyfry to oznaczenie dla opon sprzed 2000 roku. 4 cyfry dla opon produkowanych po 2000 roku. Cyfry te zawierają informację o dacie produkcji, a dokładnie tygodniu i roku wyprodukowania opony.

Na powyższym przykładzie interesuje nas ciąg: 4208 który oznacza 42 tydzień 2008 roku.

Oznaczenie tygodnia

Miesiąc

Kod roku

Rok

01-05 Styczeń 06 2006
06-09 Luty 07 2007
10-14 Marzec 08 2008
15-18 Kwiecień 09 2009
19-23 Maj 10 2010
24-27 Czerwiec 11 2011
28-31 Lipiec 12 2012
32-36 Sierpień 13 2013
37-40 Wrzesień 14 2014
41-45 Październik 15 2015
46-49 Listopad 16 2016
50-53 Grudzień 17 2017

Jak sprawdzić gdzie opona została wyprodukowana?

Jeśli już odczytasz datę ważności, może zainteresować Cię też informacja, gdzie opona została wyprodukowana. Zwróć uwagę na pozostałe oznaczenia opony, a dokładnie J3EX występujące obok daty produkty także w ramach kodu DOT (pamiętaj że słowo DOT oznacza dopuszczenie opony przez departament transportu). We wskazanym oznaczeniu wyróżniamy:

  • Kod fabryki (dwa znaki)
  • Kod rozmiaru (dwa znaki)

Wpisując kod fabryki, np. w Google (kodów może być naprawdę sporo) dowiemy się, że opony z oznaczeniem J3 została wyprodukowana   w fabryce Matador A.S., Puchov na Słowacji (J3).

Czy data i miejsce produkcji mają znaczenie przy wyborze opony?

Tak i nie. Tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że każda opona ma swoją żywotność wynikającą także ze starzenia się materiału. Powodem do zmartwienia mogą być opony kilkuletnie, 4-5, które przeleżały ten okres oczekując na to, że ktoś je kupi. Opony kilku miesięczne, roczne, a nawet dwuletnie to standard na naszym rynku. Standard, który swój początek ma bezpośrednio w magazynach producenta i dystrybutora, którzy tworzą nadwyżki produkcyjne, a następnie przechowują, np. w oczekiwaniu na sezon.

Warto jednak pamiętać, że największy wpływ na starzenie się opony i ogólnie ogumienia samochodowe, czy nawet plastików, jest promieniowanie UV. Nic więc tak nie postarzy opony, jak jej złe przechowywanie.

Klienci domagają się opon nowych, ale jak słusznie zauważa, np. serwis wulkanista.pl, ma to głównie podłoże psychologiczne. Roczna opona będzie dokładnie tym samym produktem co jej nowszy odpowiednik. O ile oczywiście producent, dystrybutor i sklep, odpowiednio zadbali o jej przechowywanie. M.in. z tego powodu warto czasami dopłacić kilka złotych, a kupować opony od dużych sprzedawców. Dysponujących, widocznymi często już z daleka, magazynami do przechowywania opon.

Kiedy data produkcji będzie miała znaczenie?

Data produkcji opony, a także i miejsce produkcji, będą miały znaczenie gdy zmienia się technologia. Więc gdy producent udoskonala swój produkt. Niestety jeśli zmiany nie są kluczowe, to zapewne nie dowiemy się o nich w ogóle. Tu warto zapytać, np. dystrybutora, czy warto kupować nowsze opony czy nadal mówimy o tym samym produkcie.

Znaczenie daty produkcji będzie wyższe, także gdy rozmawiamy o gwarancji producenta, a więc gwarancji nadawanej z chwilą wyprodukowania opony i trwającej ustalony okres czasu. Gwarancja producenta, o czym wiele osób zapomina, to gwarancja nadawana wszystkim przedmiotom. Świetnym przykładem może być np. telefon czy laptop, który zakupiliśmy a dla którego, np. zgubiliśmy paragon. Możemy skonsultować z serwisem jaka jest data produkcji naszego sprzętu i czy jest on jeszcze objęty gwarancją producenta, na podstawie daty produkcji a nie daty zakupu.

Zgodnie z polskim prawem i ustalonymi normami, w naszym kraju dopuszcza się do sprzedaży opony nie starsze niż 36 miesięcy. Chociaż i tu w/w serwis zwraca uwagę, że w branży przyjmuje się, że opona nie starsza jak 24 miesiące. To opona dla której nie ma konieczności podawania numeru DOT a więc przyjmuje się, że jest takim samym produktem, jak opona która właśnie opuściła fabrykę. I to jest uczciwe oraz zdrowe podejście.

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiedziałeś się jak sprawdzić datę produkcji opony. W tym tydzień oraz rok, oraz w jaki sposób odczytać kod fabryki w której została wyprodukowana. Wiesz także, że nie ma powodów do niepokoju, jeśli oferowana opona jest starsza niż, np. rok czasu. Jeśli oczekujesz konkretnych rozwiązań od produktu, interesują Cię detale, konsultuj zakup z autoryzowanym punktem. Możesz też skontaktować się z dystrybutorem i przedstawicielem firmy. Zrób to, aby dowiedzieć się więcej o produkcie, który zamierzasz kupić.