Co to jest Auto Detailing?

Auto Detailing to złożony i bardzo szczegółowy proces składający się pielęgnacji pojazdu. Uwzględnia się w nim szereg czynności czyszczenia, renowacji i konserwacji, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Celem takiej pielęgnacji, jest maksymalne podniesienie walorów wizualnych, estetycznych samochodu z dbałością o wszystkie szczegóły.

Car lub Auto Detailing z pewnością nie jest obcy właścicielom pojazdów, którzy cenią sobie ich wygląd. Także stan techniczny, wizualny i komfort wynikający z przebywania w czystych wnętrzach.

Nie da się opisać w jednym artykule, jakie procesy dokładnie wchodzą w zakres Auto Detailingu, gdyż ten może być rożnie rozumiany. W zależności od typu pojazdu, jego przeznaczenia, jego stanu technicznego i wizualnego oraz upodobań właściciela.

Nie powinieneś utożsamiać autodetailingu jedynie z ofertą myjni samochodowych, zamykającą się na umyciu pojazdu i wypraniu tapicerki, czy też polerowaniem. Usługi detalingowe są traktowane jak usługi kosmetyczne, realizowane od A do Z, niczym SPA dla naszego ciała. Nie wystarczy się więc wykąpać i ogolić, aby uznać, że wyglądamy dobrze. Pytanie czy tak samo dobrze czujemy się.

Obejmuje więc długi proces sprzątania, a następnie równie długi proces zabezpieczania pojazdu i nadania mu „błysku”. Proces ten obejmuje prace na zewnątrz ale i wewnątrz pojazdu. 

Car Valenting czyli Car Detailing

Car  Valenting, z brytyjskiego, najczęściej jest spotykany w postaci oferty na szczegółową pielęgnację wizualną pojazdu. Od oferty na proces mycia, czyszczenia, polerowania, obejmujący każdy element pojazdu, widoczny z zewnątrz. Efektem takich zabiegów jest podniesienie walorów estetycznych, a także dodatkowe zabezpieczenie pojazdu. Zabezpiecznie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, powstającymi w czasie jazdy.

Zwróć uwagę, że każdy samochód z założenia przeznaczony jest do regularnego używania, łatwo ulega zabrudzeniu i zużyciu. Auto Detailing ma więc na celu, podobnie jak regularne odwiedzenie myjni, przywrócić pojazdowi świetny wygląd. Dodatkowo, przedłużyć jego piękno, poprzez wprowadzenie licznych środków ochronnych oraz odświeżających.

Wielu właścicieli pojazdów włącza w Auto Detailing także proces przygotowawczy. M.in. doprowadzenie pojazdu do idealnego stanu, np. poprzez usunięcie ognisk rdzy, wymianę podzespołów, np. części zawieszenia. Następnie wymianę tapicerki, polerowanie lub wymianę szyb, itp.. A więc w pierwszej kolejności odtworzenie pierwotnego stanu pojazdu, następnie jego zabezpieczenie i w końcu rozpoczęcie powtarzalnego procesu pielęgnacji i konserwacji.

Z jednej strony proces ten jest niekończącym się schematem działań. Analogicznie jak sprzątanie w mieszkaniu, które przekładają się na komfort użytkowania pojazdu ale i zapewniający nowe doznania, np. wizualne.

Car Detailing  dla starych i młodych

Możesz zastosować Car Detailing zarówno w odniesieniu do starych pojazdów, którym chcemy przywrócić dawną świetność. Może także wzmocnić efekt, przyciągając uwagę innych (przykładowo). Także wobec nowych samochodów, wobec których oczekujemy, że zachowują swój nowoczesny wygląd i będą nam służyły przez długie lata, pozwalając zachować ich pierwotny stan.

Już powyższy opis pokazuje, jak szerokim pojęciem jest Car Detailing. Właściciele studia nie zamykają cennika. Cena takiej pielęgnacji nie jest z góry określona. Możemy wyszczególnić cennik, zawierający w sobie „pielęgnację” każdego elementu z osobna. Ile zapłacimy na końcu? Cena końcowa zależy od Twojej fantazji oraz ilości pracy, jaka zostanie włożona w nasz pojazd.

Auto detaling to nowa forma pielęgnacji samochodu. Nie oczekuje się, aby każdy kierowca podejmował się tego procesu. Z pewnością regularna wizyta na myjni samochodowej, woskowanie, usuwanie ognisk rdzy, sprzątanie wnętrza, stosowanie środków ochronnych dostępnych w sklepach wystarczą. Wystarczą do tego, aby cieszyć się z pięknego samochodu i wydłużyć jego żywotność.