Co oznaczają strzałki przy znakach zakaz postoju i zakaz zatrzymywania?

Strzałka w górę – tu zaczyna się strefa zakazu parkowania.

Strzałka w dół – tu kończy się strefa zakazu parkowania.

Strzałki analogicznie dotyczą znaku zakazu postoju jak i zakazu zatrzymywania. Strzałka w górę oraz strzałka w dół mogą występować z innymi znakami. Jej celem jest wskazać miejsce rozpoczęcia i zakończenia działania danego znaku drogowego. Strzałka może być odwołana poprzez umieszczenie kolejnej strzałki, a więc obowiązuje także, np. za skrzyżowaniem.

Skorzystaj z oferty, kup tanie ubezpieczenie samochodu, polisa OC/AC najtaniej, porównaj ceny ubezpieczenia

Czytaj więcej:

Szukasz miejsca do zaparkowania? Widzisz znak zakaz postoju lub zakaz zatrzymywania się? Pod nim wielka strzałka w górę lub strzałka w dół lub na boki – i nie wiesz co robić? Zdarza się najlepszym zapomnieć o znakach drogowych, ale na szczęście od czego jest internet.  Informacje o tym gdzie można a gdzie nie można zatrzymywać się lub postawić (zaparkować) pojazd regulowane są w Kodeksie Drogowym. RUCH DROGOWY, Rozdział 5 – Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach, Oddział 2 – Zatrzymanie i postój. Tu znajdziesz informacje o znakach: zakaz postoju oraz zakaz zatrzymywania się. 

Motoryzacja - wybierz na Ceneo

Opony zimowe czy całoroczne – jakie opony kupić? Które opony lepsze?

Znaki jakie nas interesują:

To jeszcze wyjaśnijmy, aby wszystko było jasne:

  • zatrzymanie pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów,
  • postój pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.

Parkowanie za znakiem zakaz postoju i zakaz zatrzymywania

A pod w/w znakami znajdziesz:

  • T-25a – początek zakazu wyrażonego znakiem,
  • T-25b – kontynuację zakazu wyrażonego znakiem,
  • T-25c – odwołanie zakazu wyrażonego znakiem.Akcesoria do samochodu - porównaj na Ceneo

Tabliczki do znaków drogowych (typ T)

Tabliczki te to nic innego, jak uzupełnienie znaku którego tabliczka dotyczy. Umieszczane są poniżej znaku i zwyczajowo zawierają dodatkowy znak lub napis, np. nie dotyczy chodnika lub wyżej wskazane strzałki. Czarne strzałki na tle białych prostokątów to tabliczki do znaków drogowych z grupy T-25. Towarzyszą znakom zakaz postoju i zakaz zatrzymywania się.

Jeśli strzałka w górę – tu zaczyna się strefa zakazu parkowania. Jeśli strzałka w dół – tu kończy się strefa zakazu parkowania. Analogicznie dotyczy to np. znaku zakaz postoju.

Początek, koniec, kontynuacja oraz wyznaczenie strony

Znakiem uzupełniającym jest znak T-26, występuje on w orientacji poziomej. Ten symbol oznacza, że zakaz zatrzymywania się lub zakaz postoju dotyczy tylko jednej strony placu. Takie tabliczki do znaków drogowych zawsze znajdują się na środku krawędzi placu, której dotyczą.

Znaki są skierowane do kierowców, co oznacza, że jadąc do przodu i mijając znak T-25a, wiemy że przed nami obowiązuje zakaz. Mijając T-25c, zostawiamy strefę zakazu w tyle.

Jest to sytuacja odwrotna do znaku TAXI i koniec TAXI, które wyznaczają strefę TAXI ale występują w odwrotnej kolejności. Najpierw zakończenie strefy, a dopiero potem początek. Warto jednak pamiętać, że znak TAXI jest znakiem skierowanym nie do kierowców a do pieszych i oznacza miejsce odjazdu pierwszej TAXI.