W 2019 roku nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych – zmiana przepisów

Ten artykuł został opublikowany w październiku 2018 roku. Do dnia dzisiejszego zmiana nie została wprowadzona w życie. Nowelizacja czeka jednak na akceptację wraz z pozostałymi zmianami, np. zmianami w kodeksie drogowym.  Na zmianę czekają nowe przepisy. Sprawdź aktualizację artykułu:

Wszystko wskazuje na to, że już od nowego roku skończy się obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po tym, gdy przerejestrujemy samochód i zmienimy jego lokalizację, np. do innego miasta czy województwa. Coraz więcej kierowców skarży się na kolejki w urzędach, a i samo przypisanie tablic rejestracyjnych do poszczególnych miast, gmin, województw, straciło z czasem na znaczeniu.

Motoryzacja - wybierz na Ceneo

Opony zimowe czy całoroczne – jakie opony kupić? Które opony lepsze?

Poseł Piotr Liroy-Marzec wniósł interpelację, a wiceminister Marek Chodkiewicz odpowiedział na nią.

Ministerstwo Infrastruktury jest w trakcje przygotowywania kolejnych zmian, tzw. pakietu deregulacyjnego,  który przewiduje:

  • likwidację karty pojazdu (dopisek autora: podobno jedno z ważniejszych dokumentów pojazdu, a zarazem jednego z dokumentów, o którego wg. wielu wypowiedzi z forów motoryzacyjnych, niewielu właścicieli pojazdów posiada, używa lub wie czym jest,
  • likwidację nalepki kontrolnej, która idzie w parze z tablicą rejestracyjną,
  • możliwość pozostawienia na pojeździe dotychczasowych tablic rejestracyjnych, bez konieczności ich wymiany, nawet jeśli samochód podróżuje między miastami czy województwami,
  • brak konieczności posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy.
Jedną z propozycji posła było to, aby właściciel pojazdu mógł zachować aktualnie posiadany numer rejestracyjny wraz z nalepką kontrolną w każdej sytuacji, w której wnioskodawca wnioskuje o rejestrację pojazdu, który jest już zarejestrowany na terytorium RP oraz posiada tablice wydane zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Temat nie dotyczy więc starych „czarnych blach” co niespecjalnie powinno dziwić.

Nowe przepisy ruchu drogowego – zobacz co się zmieni w 2019

Komu potrzebna taka zmiana?

Tak naprawdę nikomu, a zarazem wszystkim. Brak konieczności przerejestrowania pojazdu to duża oszczędność czasu ale także pieniędzy na opłaty, wynikające z rejestracji oraz wymiany tablic rejestracyjnych. W praktyce zmiana poza w/w oszczędnościami, nie powinna mieć żadnych skutków ujemnych, gdyż w świetle działającego systemu CEPIK, pojazd zarejestrowany na południu, a poruszający się na północy, będzie bardzo łatwy do zidentyfikowania. Regionalne tablice rejestracyjne przechodzą więc do lamusa.