Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić samochód?

Przepisy określające dopuszczalne limity spożycia alkoholu czy też jego stężenia podczas prowadzenia pojazdów, znajdziemy w Kodeksem Karnym, art. 115 §16

§ 16. Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:
1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu stanowi wykroczenie z art. 85 albo 87§1 Kodeksu wykroczeń.

Tym samym jazda pod wpływem alkoholu rozpatrywana jest w trzech kontekstach:

  • jazdy pod wpływem alkoholu w ilości dopuszczającej prowadzenie pojazdu, tj. do wartości nie przekraczającej 0,2 promila czyli 0,1 mg w wydychanym powietrzu (patrz badanie alkomatem),
  • jazdy pod wpływem alkoholu w ilości wskazującej na jego spożycie, tj. wartości stanowiącej wykroczenie a nie przestępstwo,
  • jazdy pod wpływem alkoholu w ilości przekraczającej dopuszczalne limity dla jazdy oraz wykroczenia, czyli wartości wskazującej na przestępstwo.

Ile mogę wypić w przeliczeniu na puszkę piwa i kieliszek wódki?

Zacznijmy od podstawowej, uśrednionej informacji, dot. co ile zawiera alkoholu:

  • 50g wódki   = 20g etanolu
  • 100ml wina = 12g etanolu
  • 0,5l piwa     = 25g etanolu

Możemy więc orientacyjnie przyjąć że w osiągnięcie 0,25 promila we krwi (niedługo po spożyciu alkoholu) to kwestia wypicie 50ml wódki, pół litra piwa lub kieliszek wina. W praktyce widzimy więc, że tak naprawdę jedno piwko, jeden shot czy jeden kieliszek wina, już dają nam wartości, które przekraczają lub balansują na granicy przestępstwa, tj. stanu nietrzeźwości.

  • Dodatkowe informacje w temacie limitów alkoholu i prowadzenia pojazdów, znajdziecie m.in. na stronach komendy Policji, np. tutaj.

W tym miejscu spójrzmy jednak na organizm, który może zachować się różnie, w zależności od tego czy alkohol pijemy przed, po czy w trakcie posiłku oraz ile waży osoba go spożywająca i czy będzie on dłużej lub krócej propagowany we krwi a następnie z niej wydalany. Życie pokazuje, że jedno piwo może pokonać każdego i chociaż to skrajne przypadki, pokazuje to, że nie możemy przewidzieć tego jak jedno piwo, kieliszek wina czy wódki wpłynie na nasz organizm w danym momencie.

Ile czasu potrzeba aby wytrzeźwieć?

Wg. ogólnych założeń medycznych przyjmuje się, że alkohol u mężczyzny wydalany z prędkością około 10-12 g na godzinę, a u kobiety około 8-10 g na godzinę. Zakładając normalną wagę dorosłego mężczyzny na poziomie 80-85kg po wypiciu jednego piwa, będzie on mógł prowadzić samochód po upływie około 2,5-3h godzin. Czas ten może jednak wydłużyć się lub postrzeganie otoczenia może być różne, lepsze i gorsze, nawet po upływie wspomnianego czasu.

Nigdy nie próbujcie sami przeliczać ilości wypitego alkoholu na czas w jakim zostanie on wydalony z organizmu i tym samym uznanie, że właśnie przyszedł moment na to aby prowadzić samochód. To tak nie działa, gdyż na czas wydalania organizmu wpływ będzie miało: jego jakość, moc, ilość, predyspozycje zdrowotne, budowa fizjologiczna czy nawet to, co jedliśmy.

Jaka jest kara za jazdę samochodem po spożyciu alkoholu?

Stan kierowcy zgodnie z przepisami KK po spożyciu nietrzeźwy
WYNIK BADANIA od 0,2 do 0,5‰ (od 0,1 do 0,25 mg/l) powyżej 0,5‰ (powyżej 0,25 mg/l)
KWALIFIKACJA CZYNU wykroczenie przestępstwo
GRZYWNA od 50 do 5000 zł – minimum 5 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub minimum 10 000 zł w przypadku ponownego skazania (recydywa)

– dodatkowo: minimum 10 000 zł nawiązki w przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ofiary

POZBAWIENIE WOLNOŚCI od 5 do 30 dni – do 2 lat

– od 3 miesięcy do 5 lat recydywiści i sprawcy wypadków bez ofiar i rannych

– od 9 miesięcy do 12 lat sprawcy wypadków z ofiarami

PUNKTY KARNE 10 pkt. 10 pkt.
ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW od 6 miesięcy do 3 lat – zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata

– dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami lub jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia

– dożywotnio w przypadku ponownego skazania za ten sam czyn (recydywa)

Czy jazda po alkoholu zawsze oznacza utratę prawa jazdy?

W tym miejscu warto wyjaśnić jeszcze definicję przestępstwa a wykroczenia. Przestępstwo cechuje znacznie wyższe zagrożenie karne, traktowane jako zbrodnia. Przestępstwa charakteryzują się wyższym stopniem społecznej szkodliwości czynu, niż wykroczenia.

Zgodnie z art. 1 § 2 k.k przestępstwem nie jest czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. Jednocześnie okazuje się, że w przypadku przestępstwa możemy starać się o warunkowe umorzenie kary, tj. obowiązku płacenia 5000 zł czy też odebrania prawa jazdy. Wykroczenie nie przewiduje możliwości warunkowego umorzenia, a więc tu utrata prawa jazdy jest pewna.

Kluczowe w warunkowym umorzeniu kary, a więc uzyskaniem drugiej szansy, jest to że nie będziemy skazani wyrokiem sądu, a więc nadal będziemy mieli czyste konto w zakresie chociażby uzyskania zaświadczenia o niekaralności. I to dla wielu kierowców może być ogromna szansa, aby np. nie utracić pracy. M.in. z tego też powodu często na drogach spotykamy kierowców, którzy już mieli wcześniej do czynienia z alkoholem i prowadzeniem pojazdów.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że jazda pod wpływem alkoholu niczemu nie służy poza szybkiej szansie na utratę prawa jazdy, a nawet pracy czy wolności i pieniędzy. Przykładowe obliczenia pokazują, że istnieje duża szansa, że wypicie przysłowiowego jednego piwka, może się dla nas skończyć poważnymi problemami. Ile więc możemy wypić? Opcje są dwie, wypić piwo, zjeść i odczekać lub wypić kilka łyków i prowadzić. Oczywiście nie polecamy żadnego z tych rozwiązań, ale musimy pamiętać, że nawet jedno nie za mocne piwo, będzie z naszego organizmu ulatniało się nawet 3 godziny, chociaż pewnie już po godzinie jego stężenie będzie na tyle niewielkie aby pojechać bez konsekwencji.

Kluczowe w tym wszystkim jest jednak to, że każdy organizm jest inny i czasami to jedno piwo może zdecydować o wszystkim. Dlatego podpisujemy się pod każdą akcją i opinią PIŁEŚ? NIE JEDŹ bo pamiętaj, że spożycie alkoholu nie dotyczy tylko tego czy Ty dojedziesz do domu, ale czy i inni uczestnicy ruchu, którzy spotkają Ciebie na drodze, także szczęśliwie ukończą podróż.