Akcja znicz 2018 – kiedy trwa akcja Znicz i co się zmieni na drogach?

Akcja Znicz to akcja prowadzona przez Policję na terenie całego kraju, w skład której wchodzą, m.in. działania związane z kierowaniem ruchu w rejonach cmentarzy, podejmowanie działań mających na celu utrzymanie płynności ruchu ale przede wszystkim ograniczenie nagannych zachowań na drodze. Jednym słowem opiera się ona na wzmożonych patrolach drogówki oraz bardzo ważnych kontrolach trzeźwości, które będą nadrzędne względem kontroli prędkości.

Akcja Znicz zaczyna się zwykle przed dniem Wszystkich Świętych, a kończy po Zaduszkach. W tym roku akcji Znicz możemy spodziewać się w dniach od 31 października do nawet 4 listopada 2018 roku.

 • W zeszłym roku, już podczas weekendu 28-29 października, Policja odnotowało 452 osoby kierujące pod wpływem alkoholu, a w wypadkach rannych zostało około 200 osób. 20 zginęło. Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy to nie tylko zagrożenie dla nich samych, ale też dla wszystkich dookoła. 

Celem Akcji Znicz jest zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa zarówno na drogach, ale i w okolicach jak i na samych cmentarzach. Trudno w jednym zdaniu opisać zakres działań podejmowanych w tym czasie przez Policję oraz inne służby.

Należy zwrócić uwagę, że w ruchu drogowym Akcja Znicz przede wszystkim przynosi sporo korzyści w zakresie organizacji ruchu. Ruchu, który wbrew pozorom i tak może wydawać się nieudolnie zorganizowany, ale to nie Policja jest tego przyczyną, co sami kierowcy, który w okolicy Wszystkich Świętych kierują się w stronę cmentarzy, także pokonując drogę z miasta do miasta. Niestety Akcja Znicz obnaża też nasze zachowania, gdyż w tych dniach, jak podczas większości większych świąt, nadal Policja zatrzymuje bardzo wielu nietrzeźwych kierowców. 

Nie jest jednak tak źle, gdyż wg. statystyk Akcja Znicz zatrzymała i znacząco wpłynęła na ilość wypadków, zabitych i rannych. Niestety alkohol nadal towarzyszy zbyt wielu kierowcom.

Na co zwrócić uwagę podczas Akcji Znicz 2018

Akcja znicz dla kierowców to dwie bardzo ważne zmiany:

 1. spodziewajmy się wzmożonych kontroli drogowych i obecności drogówki na drogach. Ich obecność nie ma na celu uprzykszać nam jazdy, jak twierdzi wielu kierowców, a zapewnić bezpieczeństwo, opierające się na eliminacji z dróg kierowców, którzy łamią przepisy oraz m.in. prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu,
 2. policja jak co roku apeluje zarówno do kierowców jak i do wszystkich osób odwiedzających cmentarze, aby zachowali czujność oraz:
  • pozostawiali samochody w miejscach gdzie nie zabraniają nam tego przepisy, ale przede wszystkim tam gdzie nie powodujmy zagrożenia bezpieczeństwa, a także nie blokujmy ruchu innym,
  • abyśmy zwracali zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, który zwłaszcza w okolicach cmentarzy, będą przemieszali się tłumnie,
  • zadbali o własną widoczność. Pomimo, że wielu wydaje się, że Wszystkich Świętych to ponure święto, to jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza, jeśli planujemy poruszać się po drogach, chodnikach i przejściach wieczorami i w nocy,
  • pomagajmy sobie wzajemnie i nie pozostawiamy innych samym sobie. Dotyczy to zarówno pomocy osobom starszym lub przypadkowym osobom potrzebującym pomocy, ale także kierowcom, którzy, np. przypadkiem utknęli na środku skrzyżowania i zarówno blokują ruch, ale tak samo jak inni, woleli by jak najszybciej wrócić bezpiecznie do domu,
  • abyśmy nie zostawiali w pojazdach przedmiotów wartościowych.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że im bliżej będziemy chcieli zaparkować, tym większy korek sami wygenerujemy, jeśli tego miejsca nie znajdziemy. W efekcie zamiast czerpać, nazwijmy to w przenośni, przyjemność z dojazdu, spaceru, odwiedzenia grobów, stracimy sporo nerwów na szukanie miejsca, ale i stanie z pozostałymi uczestnikami ruchu w korku.

Akcja Znicz to także zmiana organizacji ruchu. Na ten i wiele innych tematów związanych z Akcją Znicz w mieście w którym chcesz odwiedzić groby, informacje znajdziesz, np. w Google wpisując: akcja znicz 2018 + nazwa miejscowości.

Akcja Znicz 2018, co robić:

 • nie pij alkoholu jeśli planujesz wsiadać do samochodu, nawet jeśli czujesz się kozakiem, jedno piwo, może zmienić wszystko, począwszy od tego jak postrzegasz drogę, skończywszy jak wpłynie ten fakt, na ocenę Policji, w przypadku jeśli dojdzie do kolizji. Śpieszy Ci się oddać prawo jazdy?
 • jeśli planujesz długą drogę na groby bliskich, zadbaj o stan pojazdu oraz dobry sen, tego dnia podobnie jak Ty, tysiące kierowców będą chcieli bezpiecznie dojechać do celu, ale nie wszyscy o tym bezpieczeństwie będą pamiętali. Cmentarze są pełne tych, którzy chcieli być szybciej, jechać dalej i dłużej. 
 • bezwzględnie przypomnij wszystkim pasażerom o zapięciu pasów bezpieczeństwa, zadbaj także o właściwy fotelik dla dziecka i prawidłowe zapięcie.
 • nie planuj niczego na ostatnią chwilę, bardziej jak pewne jest to, że gdziekolwiek nie pojedziesz tego dnia, trafisz na korku lub problemy z parkowaniem.

Dlaczego Nosacz jest obrazem wyróżniającym ten artykuł?

Dlatego, że w tym roku Wszystkim Świętym i Akcji Znicz towarzyszyć będzie piękna pogoda, nawet 20 stopni i słońce. To dobra okazja, aby zaparkować samochód z dala od cmentarza, podjechać tramwajem, autobusem lub przejść się spacerkiem. Unikać zatłoczonych ulic i parkingów, a także samemu nie generować zbędnego ruchu, stojąc na środku drogi i oczekując na możliwość przejazdu.

Pioter i Halyna łykną darmowego powietrza. Nie pijcie, zwolnijcie, zadbajcie o stan techniczny pojazdów i korzystajcie z komunikacji miejskiej – dla innych? Nie. Dla własnej wygody i spokoju, somsiad będzie w szoku! 

Bezpiecznego weekendu!