Od 1 października nie trzeba wozić dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Już w czerwcu kierowcy mieli mieć prawo zapomnieć lub celowo zostawić dokumenty pojazdu, np. w domu i nie być za to karanymi. Ustawa jednak nie weszła w życie, a ministerstwo potwierdziło kolejne problemy z systemem informatycznym. Zmiana ma nadejść 1 października. Pomimo, że ministerstwo zapowiedziało, że tym razem terminu dotrzyma, zanim porzucicie wszystkie dokumenty do szuflad, warto poczekać na oficjalny komunikat i stanowisko rządu.

Czy muszę mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC?

Co się zmieni:

  • zostanie zniesiony obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Nadal konieczne jest posiadanie dokumentu prawa jazdy podczas kontroli.

Co się nie zmieni:

  • brak dokumentów nie oznacza zgody na posiadanie ich w wersji elektronicznej. Jeśli uzasadniona będzie konieczność przedstawienia dokumentów, np. w urzędzie lub podczas spisywania oświadczenia sprawcy kolizji, nadal dokumenty będą potrzebne.

Po co komu ta zmiana?

Zniesienie obowiązku posiadania dokumentów, tj. dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt intensywnych prac nad systemem CEPiK, który dostarcza coraz więcej danych o kierowcach oraz przede wszystkim pojazdach. W parze z rozwojem systemu, zmiany w przepisach to także długo oczekiwanie zmiany w systemie zarządzania, np. flotą pojazdów, w transporcie ale i w intensywnie rozwijającej się branży wynajmu samochodów osobowych, np. na minuty.

Czy trzeba mieć przy sobie polisę OC i dowód rejestracyjny?

Zmianę w przepisach docenią rodziny, które od tej pory dysponując osobną parą kluczyków, także będą mogli korzystać z jednego pojazdu nie udostępniając kierowcy dokumentów. Nie będzie więc potrzeby ich dowożenia podczas kontroli lub przyjmowania mandatu.

Czy zmiana w przepisach oznacza, że mogę dokumenty schować w sejfie?

I tak i nie. Zakładając, że nic nas nie spotka złego na drodze (np. kolizja, potrzeba przedłożenia dokumentów celem wykonania jakiejś czynności z pojazdem, np. wyjazdu za granicę, wjazdu na prom, itp) dokumenty nie będą nam potrzebne. Jeśli jednak znajdziemy się, np. w sytuacji kolizji z innym pojazdem, konieczne będzie wezwanie policji, gdyż sprawca jak i poszkodowany, mają prawo spisać oświadczenie na podstawie przedłożonych dokumentów.

Na lepsze, ale nie szalej!

Jeśli miałbym coś komuś radzić, to tylko jedno: jeśli do tej pory woziłeś przy sobie dokumenty, miej je dalej przy sobie. Jeśli zdarzyło Ci się o nich zapomnieć wyjeżdżając z domu, nie wracaj po nie już.