Przewożenie dzieci w samochodzie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewożenie dzieci w samochodzie, wymaga wiedzy. Każde dziecko od chwili narodzin (przejazd ze szpitala) do osiągnięcia 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku samochodowym. Przewożenie dzieci w samochodzie jest regulowane przepisami prawa, a w niektórych przypadkach, także zdrowym rozsądkiem.

Kryterium wieku, 12 lat, ma znaczenie jedynie w sytuacji, w której przewożenie dzieci w samochodzie:

  • dziecko skończyło 12 lat (osiągnęło kryterium) ale mierzy mniej niż 150 cm – wtedy nadal przewożone jest w foteliku.
  • dziecko jest wyższe niż 150 cm ale nie ukończyło 12 roku życia, może jeździć bez fotelika.

Od powyższej zasady obowiązują wyjątki:

  • jeśli dziecko już osiągnęło 135 cm wzrostu, ale jego waga nie pozwala na zakwalifikowanie go do żadnego fotelika dostępnego na naszym rynku (foteliki dopuszczone do sprzedaży w Polsce), wtedy przewożenie dzieci w samochodzie tylko na tylnym siedzeniu, zapięte w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa (pasy w samochodzie),
  • gdy dziecko nie ma więcej jak 150 cm, ale ukończyło 3 lata i konieczne jest przewiezienie na tylnym siedzeniu trzech fotelików, to w przypadku problemu z ich montażem (np. brak miejsca) dziecko takie może być przewożone tylko na tylnym siedzeniu, zapięte w pasy bezpieczeństwa (trzypunktowe) bez fotelika,
  • jeśli dziecko posiada zaświadczenie lekarskie uprawniające do poruszania się poza fotelikiem, np. zaświadczenie o przeciwwskazaniu do jego stosowania (w tej sytuacji zalecamy solidną konsultację),
  • dziecko może jechać nie będąc w foteliku, jeśli przewożone jest taksówką, autobusem miejskim, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Miejskiej, specjalistycznym pojazdem ratownictwa medycznego.

Czy można przewozić z przodu – fotelik na przednim siedzeniu

Fotelik na przednim siedzeniu może być umieszczony, jeśli są spełnione warunki techniczne pojazdu. Przewożenie dzieci w samochodzie na przednim siedzeniu w foteliku nie jest możliwe w każdym pojeździe.

Zgodnie z przepisami przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, na którym aktywna jest poduszka powietrza, jest zabronione. Konieczne jest wyłączenie poduszki powietrznej (dezaktywacja) lub przeniesienie fotelika na tylną kanapę pojazdu. Przewożenie dziecka (w tej kategorii fotelików) z przodu pojazdu przy aktywnej poduszce powietrza grozi mandatem oraz wystawieniem dziecka na zagrożenie.

Zakaz ten dotyczy z pierwszej grupy (kategoria 0 i 0+) tj. fotelików do 13 kg montowanych tyłem do kierunku jazdy.

Powyżej 9 kg dla kategorii I fotelików, montowanych przodem do kierunku jazdy nie ma żadnych ograniczeń, należy jednak pamiętać, ze poduszka powietrzna stanowi zagrożenie dla dziecka, którego anatomia nie jest przygotowana na dynamicznie działające siły zewnętrzne (czy to wynikające z kolizji czy wybuchu poduszki). Należy upewnić się, czy strefa wybuchu nie zagraża dziecku. Także cenić zachowanie dziecka, czy podczas podróży zajmuje prawidłową pozycję, czy może jest niezdyscyplinowane.

Prawo zabrania także przewożenia na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego bez fotelika dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu. Przepis ten dotyczy przedniej jak i tylnej kanapy, przy czym dla tylnej kanapy występują wyjątki wskazane na początku tego artykułu. Fotelik na przednim siedzeniu pojazdu wymaga znajomości przepisów dot. przewożenia dzieci.

Jak dobrać rozmiar fotelika i prawidłowo zamontować go w aucie?

Przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika w TAXI lub autobusie?

Przewożenie dzieci w samochodzie typu TAXI, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dopuszcza jazdę bez fotelika. Można dziecko przewozić bez fotelika w taxi. Przewóz dzieci w fotelikach nie jest obowiązkowy w niektórych pojazdach. Przykład: w autobusach, pojazdach komunikacji zbiorowej oraz taksówkach. Dotyczy to zarówno przewozu dziecka na przednim siedzeniu, np. fotelik na przednim siedzeniu, ale i z tyłu pojazdu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że opiekun małoletniego ma obowiązek zadbać o jego bezpieczeństwo i chronić go. Regulują to osobne przepisy i prawo regulujące odpowiedzialność dorosłych nad dziećmi. Oznacza, że odpowiadamy za dziecko, przewożone bez fotelika. Odpowiedzialności takiej nie będzie ponosił, np. taksówkarz, o ile w sytuacji zdarzenia drogowego, nie zostanie posądzony o umyślne spowodowanie wypadku.

Taksówkarz ma jednak prawo odmówić wykonania kursu bez fotelika. Może uznać, że przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika, pomimo przepisów prawa, zagraża bezpieczeństwu.

Zamawiając taksówkę, warto pamiętać, aby poprosić o pojazd wyposażony w fotelik samochody. Dla dzieci starszych, korzystających już z II/III kategorii fotelików, możemy zabrać podkładkę (ostateczność, jeśli nie możemy skorzystać z fotelika).

W jakim celu stosuje się foteliki do przewozu dzieci?

Kluczowym zadaniem fotelika samochodowego jest prawidłowe ułożenie i zabezpieczenie ciała dziecka. Przed czym? Przed skutkami zdarzenia drogowego, czy to kolizji czy nagłego hamowania.

Dziecko pozostające w prawidłowo dobranym foteliku korzysta z odpowiednio poprowadzonego lub załączonego systemu pasów bezpieczeństwa. Uniemożliwiają wysunięcie się dziecka z fotelika, zapewniają prawidłowy rozkład sił na ciało (temat powiązany z anatomią człowieka) oraz unieruchamiają dziecko. Zwłaszcza w kategorii I fotelików i 5 punktowego systemu pasów bezpieczeństwa.

System poduszek bocznych, podkładek (kubełkowy kształt fotelika) minimalizuje bezwładny ruch ciała. Kiedy powstają? W wyniku działającego na nie przyśpieszenia oraz zapewnia maksymalną ochronę na elementy zewnętrzne, ruch przedmiotów w kabinie pojazdu, zmiany w geometrii karoserii, itp..

Foteliki z grupy 0 i I wyposażone są we własnym system pasów bezpieczeństwa. Foteliki z grupy II i III korzystają z systemu pasów zamontowanych w pojeździe.

Jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku?

Przede wszystkim ustalmy jedno: fotelik samochody to nie jest strefa wellness&spa. Zadaniem fotelika jest chronić dziecko, a nie je relaksować, dlatego kluczowym jest budowanie/projektowanie fotelików bezpiecznych. Samo siedzenie dłuższy czas w samochodzie zawsze należeć będzie do mniej komfortowych.

Aby prawidłowo zapiąć dziecko, nie wystarczy dobrać odpowiedni foteli, ale także trzeba:

  • zminimalizować ilość ubrań, zwłaszcza zimą, celem usunięcia pustych przestrzeni między ciałem a pasami,
  • zapięcie pasów powinno być ciasne. Na tyle ściśnięte aby pomiędzy klatką piersiową a pasem było miejsce co najwyżej na swobodne włożenie dłoni dorosłej osoby.
  • sprawdzamy pas nad ramieniem/obojczykiem, aby nie dociskał dziecka w dół. Jeśli nie możemy podnieść pasów w górę aby dociskały one dziecko do oparcia a nie do siedziska, czas na zmianę fotelika.

Najbezpieczniejszym miejscem do mocowania fotelika jest środek tylnej kanapy. O ile jest wyprofilowany tak samo jak siedziska pasażerów, bez zgarbienia, posiada trzy punktowy system pasów bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli nie jest możliwy montaż fotelika na środku, montujemy go za fotelem pasażera. Tu kierowca uzyskuje najlepszy kontakt wzrokowy z dzieckiem, a wysiadanie/wyjmowanie dziecka od strony chodnika/pobocza a nie jezdni jest najbezpieczniejsze.

Jak dobrać rozmiar fotelika i prawidłowo zamontować go w aucie?