Czy można wyprzedzać z prawej strony na autostradzie?

Czy na autostradzie można wyprzedzać z prawej strony? Tak. Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie jest dopuszczalne i zgodne z prawem.  Należy jednak nie tylko wiedzieć o tym że jest to możliwe, ale także wiedzieć z jakich przepisów to wynika. I tym samym upewnić się, czy droga po której się poruszamy jest autostradą lub spełnia wymagania niezbędne do wykonania tego manewru.

W osobnym artykule wyjaśniłem dokładnie, kiedy można wyprzedzać z prawej strony:

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Autostrada to droga zaprojektowana dla szybkiego ruchu pojazdów. Charakteryzuje ją:

  • specjalne oznaczenie,
  • brak skrzyżowań oraz przecięć z innymi drogami, torami kolejowymi czy ścieżkami ruchu pieszego,
  • poza wyznaczonymi miejscami, punktami specjalnymi lub innymi „łącznikami” posiada osobne jezdnie dla obu kierunków ruchu, które są oddzielone od siebie zwykle pasem rozdzielającym, np. pasem zieleni + dodatkowymi separatorami.

Bardzo ważne jest tu wyszczególnienie ostatniego elementu, a więc pasa zieleni, który powoduje, że autostrada posiada dwie jezdnie (jedna jezdnia była by wtedy gdyby pasy ruchu w przeciwnych kierunkach oddzielone byłyby jedynie, np. linią przerywaną). Skoro autostrada składa się z dwóch jezdni, to każda z jezdni jest jednokierunkowa i wielopasmowa.

Na tym etapie wracamy do przepisów ruchu drogowego,  RUCH DROGOWY Rozdział 5 – Ruch pojazdów Oddział 6 – Wyprzedzanie. Ważne jest aby zrozumieć podstawy budowy drogi, czym jest pas ruchu, czym jest jezdnia a czym jest droga.

Wyprzedzanie na jezdni jednokierunkowej, wyprzedzanie z prawej strony, jest dozwolone. Dotyczy to tak samo drogi dwujezdniowej, na której każda z jezdni prowadzi w określonym kierunku. Jezdnie nie są se sobą połączone, ani też oddzielone linią ciągłą a pasem zieleni.

Należy jednak pamiętać, że wyprzedzanie z prawej strony nie jest manewrem naturalnym dla kierowcy. Raz, obowiązuje ruch prawostronny, dwa, z tego wynika fakt, że wyprzedzamy z lewej strony, trzy: kierowca poruszający się lewym pasem i chcący ustąpić drogi kierowcy poruszającemu się za nim, wykona naturalny manewr zmiany pasa ruchu na prawy.

Jak nie trudno domyślić się, może to spowodować kolizję. Dlatego wykonywanie manewru wyprzedzania z lewej strony jest jednym z trudniejszych manewrów na drodze, a dodatkowo wyprzedzanie z prawej strony, tym bardziej zwiększa prawdopodobieństwo kolizji.

Czy jazda prawym pasem ruchu jest obowiązkowa?

Warto jednak pamiętać, że na autostradzie jak i każdej innej drodze, obowiązują ograniczenia prędkości. Kierowcy są zobowiązani poruszać się pasem prawym, a korzystać z lewego podczas wykonywania manewru. Manewr ten może trwać dłuższy czas, ale nadal jest to manewr, który ma swój początek i koniec. Kierowców którzy chcą na lewym pasie wykonać manewr jest znacznie więcej, co oznacza, że mogą oni także poruszać się szybciej.

Na drodze jedziemy w grupie. Szanujmy się i nie próbujmy sami wymierzać sprawiedliwości, ale też wspierajmy swoje działania.