Co grozi za jazdę bez dokumentu prawa jazdy?

Poruszanie się pojazdem bez posiadania przy sobie uprawnień do kierowania nip, prawa jazdy, kosztować nas będzie 50 zł. CEPIK pozwala jednak na sprawdzenie tego, czy posiadamy prawo jazdy, czy posiadamy stosowne uprawienia oraz czy nie cofnięto nam prawa jazdy. Wg. opinii internautów, brak prawa jazdy może skończyć się także samym pouczeniem. Jeśli jednak Policja będzie upierała się przy wystawieniu mandatu, a znajdujemy się blisko domu, możemy poprosić o pomoc inne osoby. Ich zadaniem będzie dostarczenie nam prawa jazdy i przedstawienie go Policji.

Sytuacja ta jest analogiczna, jeśli w czasie prowadzenia pojazdu, na który mamy uprawienia, dojdzie do kolizji drogowej. Brak prawa jazdy przy sobie, oznacza jedynie brak dokumentu, jednak nie spowoduje to większych konsekwencji, gdyż wszystkie informacje o kierowcy znajdziemy w bazie CEPIK do której dostęp ma Policjia.

Problem pojawi się, gdy posiadamy (lub nie posiadamy przy sobie) prawo jazdy, ale nie posiadamy odpowiedniej kategorii/uprawień do prowadzenia pojazdu. Oczywiście mowa o pojeździe, którym aktualnie się poruszamy. Jeśli więc nie będziemy mieli prawa jazdy na motocykl powyżej 125 ccm pojemności zapłacimy 300 zł mandatu. Wysokość tej kary może wzrosnąć nawet do 5000 zł jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu.

Co ciekawe, w tej sytuacji, nie będziemy mogli kontynuować jazdy, a więc jedynym rozwiązaniem będzie wezwanie lawety aby zabrała pojazd, lub w przypadku motocykla, będziemy mogli go odprowadzić na najbliższy parking. Jedynym sensowym rozwiązaniem wydaje się wezwanie na miejsce kontroli osoby, która posiada stosowne uprawnienia i zabierze pojazd.

Zupełnie inaczej toczy się sprawa gdy nie posiadamy w ogóle żadnych uprawnień lub zostały nam one cofnięte. Nie tylko możemy liczyć na znacznie wyższą grzywnę, ale dodatkowo sądowy zakraz prowadzenia pojazdów na określony czas. Może więc nam to pokrzyżować plany dot. egzaminu na prawo jazdy lub uniemożliwić nam korzystanie z jakiejkolwiek kategorii, jeśli posiadaliśmy więcej niż A czy B (najpopularniejsze).