20 maja 2018 – Gdzie nowe przepisy dot. badań technicznych?

Zmiana w przepisach dot. badania technicznego pojazdów nie weszła w życie. Wszystko wskazuje na to, że ministerstwo, stacje diagnostyczne oraz sam system CEPIK nie są gotowe jeszcze na te zmiany. A szkoda, bo wielu kierowców liczyła na to, że po 20 maja zyskają dodatkowe przywileje, zarówno w zakresie wykonania badania technicznego, ale i procedur związanych z dowodem rejestracyjnym.

Jest poniedziałek 21 maja 2018 roku, zadzwoniłem do wydziału komunikacji lokalnego starostwa oraz na dwie losowo wybrane stacje diagnostyczne, pytanie jakie zadałem rozmówcą brzmiało: Czy od 20 maja obowiązują nowe przepisy dot. badań technicznych pojazdów? Odpowiedź jaką uzyskałem we wszystkich trzech przypadkach, była dokładnie taka sama: nic mi o tym nie wiadomo proszę pana.

Nie będzie zmian w badaniu technicznym – zmiany 20 maja 2018

Długo i hucznie zapowiadane zmiany w pzepisach/regulacjach dot. badań technicznych pojazdów planowanych na 20 maja 2018 roku nie weszły w życie. Naczelnik wydziału komunikacji poświęcił rozmowie 10 minut, podczas których szukał w ostatnich dokumentach i wiadomościach e-mail informacji o rzekomych planowanych na niedzielę lub poniedziałek zmianach. Bez skutku.

W praktyce oznacza to, że w chwili publikowania tego artykułu, który zaktualizuję w piątek 25 maja na kiedy to ustaliłem wykonanie kolejnych telefonów, przeglądy realizowane są po staremu, tj. wg. starego cennika, zgodnie z datą w dowodzie rejestracyjnym no i jeśli komuś termin badania minął wczoraj, to nadal płaci tyle samo.

Wysokie spalanie paliwa – najczęstsze przyczyny

Ale zmiany które miały dziś wejść w życie to nie tylko badanie techniczne. Przypomnijmy, że nowe zasady przeglądu technicznego pojazdów, jakie miały wejść w życie po 20 maja 2018 miały objąć:

  • 30 dniowy okres czasu na wykonanie badania technicznego w standardowej cenie (a więc na dotychczasowych zasadach)
  • jeśli badanie będzie wykonane w czasie 30 dni, zapłacimy tyle ile do tej pory ~98 zł
  • jeśli wykonamy badanie po 30 dniach, zapłacimy x2 czyli 196 zł
  • Sprawdź cennik badania technicznego 2018.

Dodatkowo:

  • brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie zobowiązywał do jego wymiany,
  • mieliśmy zyskać możliwość wykonania badania technicznego do 30 dni przed jego końcem ważności bez utraty „niewykorzystanych dni”.

I tego również nie ma na dziś dzień. Zmiany w zasadach badań technicznych pojazdów nie weszły w życie.

WAŻNE! 20 maja 2018 obowiązują dotychczasowe przepisy dot. wykonania i płatności za badania techniczne, a także wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na kolejne pieczątki. 

Nie ma miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym