Czy można wybić szybę, gdy w aucie jest zamknięty pies?

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o problemie zwierząt i sprawowanej nad nimi opieki. Dzięki świadomości społeczeństwa, zwrócono także uwagę na opiekę nad samymi dziećmi, ludźmi, którym przecież teoretycznie nie powinna dziać się krzywda przy boku rodziców.

Jednym z tematów, który podlega często dyskusji, np. na forach dyskusyjnych, na grupach w social media, jest temat pozostawienia zwierzęcia lub dziecka bez opieki w zamkniętym samochodzie. O ile prawo jasno wskazuje, że należy chronić życie, to jak zwykle problem leży w czymś, co z pozoru odgrywa w takich sytuacjach drugorzędną rolę: czy mogę zbić szybę aby ratować życie? Kto odpowie za ten czyn? Czy policja może zbić szybę?

Idąc tropem takich pytań, pojawia się pytanie: czy faktycznie wolno nam wybić szybę? Punkt widzenia, zależy od sytuacji w której się znajdziemy. Sam fakt, że pies lub człowiek przebywa w samochodzie, nie od razu oznacza, tzw. stan wyższej konieczności, który uprawniałby nas do niezwłocznego działania. Może bowiem okazać się, że mamy do czynienia z nowszym autem, którego system klimatyzacji może działać także przy wyłączonym silniku. Chociaż to sporadyczna sytuacja, powinna jednak zapalić nam lampkę, czy faktycznie zdrowie i życie jest zawsze zagrożone, czy może naprawdę, ktoś pozostawił, np. psa na 5 minut, a sam w tym czasie poszedł wykupić bilet parkingowy.

Zanim podejmiemy decyzję o wybiciu szyby:

 1. Postarajmy się sami lub z pomocą świadków ocenić sytuację i stan zwierzęcia lub osoby zamkniętej w pojeździe,
 2. Upewnijmy się, że podjęliśmy działania mające na celu odszukanie właścicieli i, w zależności od stanu zwierzęcia lub osoby, dajmy właścicielowi czas na powrót,
 3. Zabezpieczmy się przed konsekwencjami, znajdźmy świadka, który będzie zgodny z nami. Zróbmy zdjęcie,
 4. Poinformujmy służby (policja, straż miejska) o zastanej sytuacji i podjętych działaniach. Nie jesteśmy zobowiązani czekać na nich, chyba, że dostaniemy jasne wskazówki aby tak zrobić,
 5. Jeśli stan zdrowia pogorszy się, działajmy,
 6. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybicie szyby, pozostańmy na miejscu do czasu pojawienia się służb lub właścicieli.

WAŻNE! Wybicie szyby to prosta decyzja, wymaga jedynie umiejętnego wykonania. Dla nas to chęć niesienia pomocy, ale kogoś może stanowić to duży problem finansowy, związany z uszkodzeniem pojazdu. Nie każda sytuacja musi być zagrożeniem życia i stanem wyższej konieczności, dlatego działajmy zdecydowanie, z rozwagą, wg. planu i w określonym z góry czasie, jaki damy sobie na uniknięcie konieczności wybicia szyby. Zaangażujmy do akcji inne osoby z naszego otoczenia. 

Jeśli zaobserwujemy sytuację, w której pies lub człowiek przebywają w zamkniętym samochodzie, a pogoda, temperatura, nasłonecznienie jasno wskazują, że ich zdrowie i życie mogą być zagrożone w najbliższym czasie, powinniśmy rozważyć tą sytuację dwojako:

 • jeśli zastaliśmy sytuację w której zwierzę lub człowiek ewidentnie dają oznaki wyczerpania, złego samopoczucia – powinniśmy niezwłocznie działać,
 • jeśli zastaliśmy sytuację, w której zwierzę lub człowiek przebywają w pojeździe, ale widać, że ich stan jest dobry – powinniśmy działać, ale wykorzystać znacznie więcej możliwości uniknięcia wybicia szyby.

Kluczowym jest więc określić stan zwierzęcia lub osoby przebywającej w pojeździe, w tym odczytać ich zachowanie oraz ewentualne znaki, które nam przekazują.

Jak przewozić psa w samochodzie? Przewóz zwierząt

Jest źle – liczy się czas, ale nie popadajmy w absurd:

 1. Staramy się ocenić sytuację, stan zdrowia, nawiązać kontakt (pukanie w szybę),
 2. Wołamy czy ktoś widział właścicieli samochodu/czy ktoś zna właścicieli,
 3. Prosimy osoby w pobliżu o pozostanie z Wami w roli świadka (dobrze, jeśli wszyscy są zgodni co do stanu zwierzęcia/osoby),
 4. (opcjonalnie) robimy zdjęcie jeśli nie mamy świadków,
 5. (opcjonalnie) jeśli czas pozwala, dzwonimy na policję lub straż miejską informując o zastanej sytuacji i podjętej decyzji,
 6. Wybijamy szybę, najlepiej zwykłą szybę pasażera lub kierowcy (nie żadne małe szyby, szybki, lufciki, ani też nie szybę tylną lub czołową).

Idąc tym schematem postępowania, upewniliśmy się, że powstał stan wyższej konieczności, podjęliśmy (na ile nam czas pozwalał) próbę zidentyfikowania właścicieli, mamy świadka, który potwierdzi, że sytuacja wymagała reakcji, opcjonalnie poinformowaliśmy służby, które mogą pojawić się na miejscu celem zabezpieczenia mienia lub podjęcia dalszych działań, uratowaliśmy życie.

Jest dobrze – mamy czas, pozwólmy właścicielowi zreflektować się:

 1. Staramy się ocenić sytuację, stan zdrowia, nawiązać kontakt (pukanie w szybę),
 2. Wołamy czy ktoś widział właścicieli samochodu/czy ktoś zna właścicieli,
 3. Możemy skoczyć do najbliższych punktów, do których mógł udać się właściciel. Dobrze by było poprosić kogoś, aby pomógł w działaniach. Inna osoba w tym czasie może skontaktować się z punktem informacyjnym galerii/sklepu i poprosić o nadanie komunikatu (nie trzeba biec, można zadzwonić),
 4. Poinformujmy służby (policja lub straż miejska) o zdarzeniu,
 5. Dajmy czas właścicielowi na powrót do pojazdu (nie możemy odpowiadać za to, czy właściciel zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji),
 6. Znajdźmy świadków, którzy być może pomogą ocenić lepiej sytuację (stan) lub poprośmy ich o udział w akcji poszukiwania właścicieli,
 7. Ustalmy konkretny czas na działanie, np. 10-15 minut, po których, w przypadku braku właściciela lub przyjazdu policji, podjęte zostaną kolejne kroki,
 8. Ratujmy życie.

Nie ma znaczenia czy na miejscu zdarzenia będziemy tylko my i świadkowie, czy pojawi się także policja. Policja może nie być w stanie ocenić sytuacji lepiej, niż zrobimy to my sami, dlatego nie powinniśmy sugerować się obowiązkiem czekania na nich. Działajmy zdecydowanie, ale jeśli czas na to pozwala, upewnijmy się, że zrobiliśmy możliwie jak najwięcej aby uniknąć tego przykrego obowiązku wybicia szyby.

Zwierzęta:

Artykuł 35.1a ustawy o ochronie zwierząt wskazuje, że osobie, która celowo naraża życie zwierzęcia na niebezpieczeństwo  grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. W paragrafie 2 art. 6 ustawy o ochronie zwierzą możemy przeczytać:

 • „Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: (…) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;” 

Ludzie:

Zgodnie z art. 160 par. 2 Kodeksu Karnego przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w przypadku, kiedy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo spoczywa także i zwłaszcza na dzieciach.

Czy można wybić szybę jeśli w samochodzie zamknięty jest pies lub człowiek?

Tak, pod warunkiem, że mamy stan wyższej konieczności i doszło do narażenia życia zwierzęcia lub człowieka na niebezpieczeństwo. Niezależnie od zastanej sytuacji, powinniśmy działać spokojnie, nie podejmować pochopnych decyzji i nie kierować się jedynie odwagą ale zdrowym rozsądkiem. Wybicie szyby to prosta czynność, ale może nieść za sobą wiele konsekwencji, zwłaszcza, jeśli okaże się, że nie będziemy w stanie wykazać, że naprawdę doszło do zaniedbań ze strony właściciela, który, np. wyszedł kupić bilet parkingowy i nie ma go 30 sekund.

Zadbajmy więc o to aby ocenić stan zwierzęcia lub człowieka, znaleźć świadków i pomoc wśród innych osób, poinformować te osoby oraz służby o zastanej sytuacji i w zależności od czasu, działać. Wybijamy szybę umiejętnie z dala od zwierząt i ludzi. Jeśli są inne osoby, prosimy je o pomoc w odwróceniu uwagi.

Jak poznać że zwierzę lub człowiek potrzebują pomocy?

U zwierząt jak i ludzi da się zaobserwować stan niepokoju, chociaż w stanie krytycznym raczej zaobserwujemy stan omdlenia, utraty przytomności, to nim to nastanie, każdy, czy pies czy człowiek, reaguje podobnie:

 • pocenie się,
 • przyśpieszony oddech,
 • bezwład,
 • majaczenie,
 • brak reakcji na intensywne bodźcie, np. uderzenie, krzyk, alarm.

Takie sygnały powinny być dla nas niepokojące i wskazują, że musimy niezwłocznie działać, a więc JEST ŹLE.