Nie ma miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie jest problemem. Wykonaj badanie techniczne, otrzymaj zaświadczenie od diagnosty i udaj się do wydziału komunikacji. Masz na to 30 dni od otrzymania zaświadczenia. Musisz wymienić dowód rejestracyjny na nowy. Po jego wydaniu  przegląd zostanie wbity na nowo, bez konieczności jego powtarzania.

Zmiany w przepisach dot. wymiany dowodu rejestracyjnego zostały zapowiedziane już w 2018 roku. Projekt został jednak zablokowany. Sprawdź jakie aktualnie zmiany oczekujemy:

Nowe przepisy ruchu drogowego – zobacz co się zmieni w 2019

Dowód rejestracyjny każdego pojazdu przewiduje możliwość wykonania badania technicznego tylko 6 razy. Co stanie się kiedy zabraknie miejsca na kolejne pieczątki?

Czy używanie Yanosika jest legalne?

W chwili obecnej rozwiązanie jest tylko jedno: wykonujemy badanie techniczne jak do tej pory, a z uzyskanym zaświadczeniem (zamiast pieczątki) udajemy się do wydziału komunikacji.  Tj. kierujemy się do starosty (lub innego urzędu w którym znajduje się wydział komunikacji właściwy dla miejsca rejestracji samochodu) i wnioskujemy o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Mamy na to 30 dni od chwili uzyskania zaświadczenia od diagnosty.

Jego wydanie wiąże się z opłatą 73,50 zł, która to obejmuje wydanie dowodu tymczasowego, dlatego że samo przygotowanie nowego dowodu rejestracyjnego (właściwego) zajmie standardowo do 30 dni, analogicznie jakbyśmy rejestrowali samochód. Dodatkowo, tak samo jak przy wydaniu dowodu rejestracyjnego po rejestracji pojazdu, po jego odbiór trzeba stawić się osobiście, a w przypadku kilku właścicieli, potrzebne będzie upoważnienie. Pamiętajmy także o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości oraz karty pojazdu (jeśli ta została wydana).

Jeśli nie potrzebujemy dowodu tymczasowego, a więc zakładamy że w czasie do 30 dni nie będziemy poruszali się po drogach (brak dokumentów, brak dowodu rejestracyjnego skutkuje mandatem w kwocie 50 zł) możemy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, bez wyrabiania tymczasowego. Oszczędność w tym przypadku jest niewielka, gdyż zapłacimy i tak 54,50 zł

Wysokie spalanie paliwa – najczęstsze przyczyny

Zmiany na lepsze

20 maja 2018 miały pojawić się nowe przepisy dot. badań technicznych pojazdów, które, m.in. miały wnosić  zmiany w zakresie wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki. Po uprawomocnieniu się zmian nie będziemy już musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki. Wystarczy wozić ze sobą (z dowodem rejestracyjnym) zaświadczenie od diagnosty, które jest jednoznaczne z kolejną pieczątką. Niestety, do dnia dzisiejszego przepisy nie uległy zmianie. Jeśli tak się stanie, wszystkie artykuły na stronie zostaną zaktualizowane.

Aby jednak przepisy uległy zmianie, musimy jeszcze chwilę poczekać. Niewątpliwie największą zmianą, na jaką czeka wielu kierowców, będzie możliwość wożenia ze sobą kopii lub wersji elektronicznej dowodu rejestracyjnego. Takie rozwiązanie jest szczególnie pożądane przez osoby, z których pojazdów korzysta więcej niż 1 kierowca, a przekazywanie dokumentów bywa kłopotliwe.

 

Kiedy zmienić opony na zimowe?