Dowód tymczasowy a ważność badania technicznego

Wydanie właściwego dowodu rejestracyjnego może trwać do 30 dni ( w wyjątkowej sytuacji dłużej). Kupując używany samochód, np. od kogoś z drugiego końca Polski, może się zdarzyć, że termin badania technicznego upływa w trakcie oczekiwania na wydanie dowodu rejestracyjnego, a więc podczas korzystania z tymczasowego dowodu rejestracyjnego, tzw. miękkiego. Jego ważność wynosi 30 dni i może być warunkowo przedłużona w wydziale komunikacji na kolejne (i ostateczne) 14 dni, jeśli, np. dokumenty właściwe jeszcze nie są gotowe do odbioru.

Co zrobić? Wydawać by się mogło, że korzystając z zapisów dot. badań technicznych, wystarczy podobnie jak przed rejestracją, udać się do diagnosty i wykonać przegląd rejestracyjny. W wyniku tego otrzymamy zaświadczenie, które jest ważne 14 dni. Sposób jest dobry, ale nie wtedy, gdy już złożyliśmy wniosek o rejestrację pojazdu.

Kiedy składamy wniosek o rejestrację pojazdu, otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny ważny 30 dni lub do dnia, w którym kończy się ważność badania technicznego pojazdu. Jeśli termin ważności dowodu minie, np. po 14 dniach (rejestrowaliśmy pojazd 1 czerwca, przegląd ważny jest do 14 czerwca, a dowód właściwy otrzymamy 30 czerwca) to od tej pory nie możemy poruszać się pojazdem po drogach.

Czy mogę pojechać na stację diagnostyczną aby wykonać przegląd? Tak, ale zaświadczenie uzyskane w ten sposób nie zmieni ważności dowodu tymczasowego. Wydział komunikacji nie może wprowadzać żadnych zmian w złożonym wniosku czy edytować wydanych dokumentów. W efekcie mamy ważny przegląd techniczny (zaświadczenie ważne 30 dni) ale mamy nieważny tymczasowy dowód rejestracyjny. W efekcie nie możemy poruszać się po drogach.

Rozwiązanie: jeśli mamy miejsce w dowodzie rejestracyjnym i wiemy, że termin ważności badania technicznego mija w czasie korzystania z tymczasowego dowodu rejestracyjnego, kierujemy się na stację diagnostyczną przed czasem a dopiero z podbitym przeglądem rozpoczynamy rejestrację pojazdu. Ważność zostanie przepisana do właściwego dowodu rejestracyjne, a dokumenty tymczasowe będą ważne zgodnie z w/w definicją 30 dni. Jeśli nie mamy miejsca w dowodzie, diagnosta wystawi nam zaświadczenie ważne 30 dni! Czyli dokładnie tyle, ile potrzebujemy aby otrzymać właściwy dowód rejestracyjny. Ważność przeglądu (12 miesięcy) zostanie przepisana do dokumentu bez dodatkowych opłat.

Podsumowanie: wykonanie przeglądu technicznego pojazdu i tak nas czeka, jeśli więc widzimy że w dowodzie rejestracyjnym kupionego samochodu termin ten dobiega końca, wykonajmy badanie przed rozpoczęciem rejestracji pojazdu. Na zarejestrowanie samochodu mamy 30 dni od chwili jego zakupu. Kolejne 30 dni czekamy na dokumenty. Jeśli z jakiś powodów okaże się, że samochód lub inny pojazd nie przejdą badania technicznego, mamy zarówno zapas czasu jak i stosowne procedury, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Dlatego warto załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją pojazdu od razu!